[به روایت کد] = [سورس کد سفینه Apollo 11]

مدتی پیش که اخبار دنیای تکنولوژی را مرور میکردم، به خبر جالبی مبنی بر اینکه آقای کریس گری، کارآموز سابق ناسا، مجموعه‌ی کامل سورس کد سیستم هدایت آپولو را روی وب‌سایت گیت هاب (GitHub) قرار داده است، به نظرم خیلی جالب آمد و سرگرم مرور کدهای آن شدم و جالب تر اینکه نظرات طنزآلود برخی از کاربران وب سایت گیت هاب واقعا لبخند بر لبانم نشاند. به هر حال برای دوستانی که برنامه نویسی را درک کرده اند و توانایی خواندن، درک و تجزیه و تحلیل کدهای زبان اسمبلی را دارند حتما جالب خواهد بود.

شما می توانید مجموعه کامل کدهای منتشر شده را از اینجا دانلود کنید.

در ادامه مطلب می توانید نمونه ای از کدها را مشاهده کنید.

خواندن ادامه مطالب

[جعبه ابزار] = [WinHex]

WinHex_Logo

WinHex قویترین نرم افزار نمایش فایل ها به صورت هگزا دیسمال، با استفاده از این نرم افزار میتوانند فایل های روی هارد دیسک، فلاپی دیسک، سی دی و حتی فایل های مقیم در حافظه موقت Ram را بخوانید و آنها را ویرایش کنید، این نرم افزار قدرتمند امکان تغییرات سطح پایین بر روی اطلاعات را فراهم میکند و در صورتی که شما دانش کافی داشته باشید قادر خواهید بود توسط این برنامه طلاعات پاک شده را نیز بازیابی کنید. این نرم افزار یک برنامه فوق العده حرفه ای است، و بیشتر برنامه نویسان و کراکر ها از آن استفاده میکنند. این نرم افزار با تمام فایل سیستم ها سازگار میباشد و توانایی بازیابی اطلاعات از روی هارد دیسک هایی که فایل سیستم آنها آسیب دیده است را نیز دارد.

وب سایت نرم افزار

توضیحات بیشتر

خواندن ادامه مطالب

چند پی دی اف با موضوع برنامه نویسی

مدتها پیش در دامنه mehdisalimi.net فعالیت اینترنتی داشتم البته نه وبلاگ نویسی و یا هر چیز دیگر، بیشتر به ساماندهی به نتایج آزمون ها و پاسخ به سوالات هنرجویانم می پرداختم، چند کتاب الکترونیک برای علاقه مندان به برنامه نویسی و علوم رایانه که در هاست دامنه قبلی بود برایتان اینجا به اشتراک میگذارم؛ امیدوارم مفید باشد.
گذر واژه: www.mehdisalimi.ir
خواندن ادامه مطالب

چند خط برای پروژه دانشنامه دفاع مقدس

با صدای آوینی و ترکیب آن با موسیقی باد که پیچیده در فضای اتاق سر از میز بر میدارم، گیج و مَنگ گویی که سالهاست این جسم بی روح خوابیده، نگاهی به ساعت می اندازم و ساعت میگوید چند دقیقه مانده به اذان صبح، روزهای آخر تابستان سال ۱۳۹۳، آن روز ها پروژه دانشنامه دفاع مقدس تازه اول راه بود و من به همراه همکارانم سخت مشغول کار، بر روی پروژه ای که بزرگترین پروژه نرم افزاری ایران لقب گرفته بودیم، چه عشقی بود، چه صفایی و چه همدلی زیبایی که هر مدیری در حوزه انفورماتیک آرزویش را داشت. ولی گذشت، هر روز که پروژه دفاع مقدس کامل تر میشد آن شور و شوق کاهش میافت. از آن روز تا به این حال نزدیک به یک سال و یک ماه میگذرد و من پشت همان میز و همان رایانه این مطالب را مینویسم، روزهای سخت، روزهای سرد و روزهایی که همه با هم غریبه بودند البته بودند روزهایی که همه همفکر بودیم و همدل، همه گذشتند و من از آن روزها فقط خوبی به یادم مانده و نیکی و اینکه چقدر دوستانم مهربان بودند و چقدر برای اینکه حالم بهتر باشد تلاش میکردند، روزهایی که سختی کار مجال نمیداد که به فکر بیماریم باشم، روزهایی که حتی روزها خانه نبودم از سنگینی کار ولی گذشتند و من یاد گرفتم که صبر بزرگترین هنر انسانهاست، یاد گرفتم که حتی وقتی حالم خوب نیست حال دیگران را خوب کنم، یاد گرفتم که همیشه مراقب دوستانم باشم که مبادا مشکلی داشته باشند و من بیخبر باشم.

خواندن ادامه مطالب

کد نویسی نرم، رویکردی نوین در معماری کامپیوتر

چند دقیقه مانده به نیمه شب، عطر شالیزار با نسیم ملایم شبانه که خاص شب های تابستانی شمال است، صدای جیرجیرکها و هر از چند گاهی یک جغد پیر که در یکی از درختان باغ آشیانه دارد، سکوت شب را می شکند، اصولا برای یک برنامه نویس بیداری تا این ساعت از شب امری عادی محسوب میشود،اما برای من جوری دیگریست، تفکر در نظم کائنات، سیر و سلوک اندیشه در قوانین هستی همه و همه باعث شده این روزها و شبها عادی به نظر نرسند، شبهایی بودند و گذشتند با چند صد خط کد و چندین اتود طراحی و انجام سفارشات ولی حال همه از متن به حاشیه کوچانده شده اند هر چه هست و نیست مربوط میشود به طرح نظریه ای جدید که به اندازه ای مهم است برای من که همه مسائل این روزهای من را تحت تأثیر قرار داده.

خواندن ادامه مطالب