کد نویسی نرم، رویکردی نوین در معماری کامپیوتر

چند دقیقه مانده به نیمه شب، عطر شالیزار با نسیم ملایم شبانه که خاص شب های تابستانی شمال است، صدای جیرجیرکها و هر از چند گاهی یک جغد پیر که در یکی از درختان باغ آشیانه دارد، سکوت شب را می شکند، اصولا برای یک برنامه نویس بیداری تا این ساعت از شب امری عادی محسوب میشود،اما برای من جوری دیگریست، تفکر در نظم کائنات، سیر و سلوک اندیشه در قوانین هستی همه و همه باعث شده این روزها و شبها عادی به نظر نرسند، شبهایی بودند و گذشتند با چند صد خط کد و چندین اتود طراحی و انجام سفارشات ولی حال همه از متن به حاشیه کوچانده شده اند هر چه هست و نیست مربوط میشود به طرح نظریه ای جدید که به اندازه ای مهم است برای من که همه مسائل این روزهای من را تحت تأثیر قرار داده.

خواندن ادامه مطالب

این روزهای فازی من!

این روزها مشغول کار بر روی نظریه جدیدم که مربوط به کد نویسی فازی و ترکیبی هست کار میکنم و گاهی با خودم می گویم، کاش در دوران دبیرستان به دروس ریاضیات و فیزیک بیشتر اهمیت میدادم تا مجبور نباشم هر روز برای ساعاتی مطالب مرتبط با حوزه های مذکور را مرور کنم، البته مرور کردن بد نیست، اتفاقا خیلی خوب است مثل مرور خاطرات و روزهای خوب زندگی، مرور لحظه هایی که به بهترین حالت ممکن گذشت، این مرور لحظه ها خیلی به برنامه نویسی فازی مرتبط است، کاش میتوانستیم خاطرات را فازی مرور کنیم!

خواندن ادامه مطالب

این روزها همه سئو میکنند؛ شما چه طور!؟

سئو (SEO) در لغت به معنی بهینه سازی موتور جستجو، که با مفهوم بهینه سازی صفحات وب در جستجو شناخته شده است. در این نوشته کوتاه قصد پرداختن به جزئیات و کلیات علم سئو را ندارم فقط به نکته ای اشاره میکنم که این روزها کمی ذهنم را درگیر کرده است.

اجازه دهید با بازگویی یک خاطره (رویداد، بحث و…) ادامه دهم، مدتی پیش در یک همایش که اکثرا از کاربران و مدیران حرفه ای حوزه اینترنت و طراحی وب در آن حضور داشتند به مبحث سئو پرداخنم و بحث را بردم به سمت علومی همچون، جامعه شناسی، جغرافیا، تاریخ و… از نگاه حضار متوجه تعجب آنها شدم و در پایان عنوان کردم که سئو یا بهتر بگویم علم سئو تنها نیازمند آشنایی و تسلط در زمینه اینترنت، وب، طراحی و کد نویسی نیست، بلکه بیشتر از اینها مستلزم آشنایی متخصص سئو با علومی از این دسته میباشد، متخصص سئو و کسی که عنوان میکند در این زمینه تسلط دارد باید با علومی همچون جامعه شناسی و زیبایی شناسی آشنایی داشته باشد و این اثبات شده است.

مدتهاست که در کشور ما از هر ده طراح و برنامه نویس وب حداقل هشت نفر آنها مدعی این هستند که یک متخصص سئو نیز می باشند آیا این دوستان که کم هم نیستند از خود پرسیده اند که از پس سئو یک سایت با محتوای خاص، چینش و کد نویسی خاص بر خواهند آمد؟ و همینطور فضای تبلیغاتی حوزه وب پر شده از تبلیغات بیشمار دوستان سئو کار که از پس حل کوچکترین مسائل آن بر نمی آیند البته در عمل و گرنه حرف را که همه می توانند بزنند و هزینه ای ندارد.

و نکته آخر اینکه همیشه وقتی مدعی انجام کاری میشویم، اول با خودمان کنار بیاییم و بعد عنوان کنیم…

خواندن ادامه مطالب

شبکه های اجتماعی؛معضل این روزهای جامعه ایرانی

شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، گوگل پلاس و ابزارهای ارتباط جمعی نظیر وایبر، واتس اب، لاین، تلگرام و… از سالها پیش مورد استقبال بسیار زیاد کاربران ایرانی قرار گرفته است.ورود تکنولوژی ها نوین، افزایش سرعت اینترنت (البته بسیار ناچیز) و ورود تلفن های هوشمند و تبلت ها به  بازار ایران و همه گیر شدن آنها از عوامل استفاده و استقبال از این شبکه های مجازی در ایران به شمار می آیند. کشور ما از ابتدای ورود اینترنت یا کمی بعد تر از آن با نوعی سامان دهی اینترنت با نام سیستم فیلترینگ روبرو شد که شیوه بسیار غلطی از آن در حال حاظر اجرا میشود (با مقایسه سیستم فیلترینگ سایر کشورها). جوان ایرانی و قشر تحصیل کرده از کاربران این نوع شیوه های ارتباطی هستند که حتی با فیلتر برخی از این شبکه هنوز مورد استفاده چشم گیر قرار میگرند ولی متاسفانه نبود آموزش و عدم فرهنگ سازی ضربه جبران ناپذیری به بدنه فرهنگ اصیل ایرانی وارد کرده است به نوعی که حتی مکالمات روزمره کاربران را تحت تاثیر قرار داده است. البته این شبکه های اجتماعی و ابزارهای ارتباط جمعی در کل بسیار مفید هستند اما همه چیز بستگی به نوع استفاده از آنها دارد. در کشور ایران از این نوع شبکه های اجتماعی و ابزارهای ارتباطی بیشتر برای تمسخر، شایعه پراکنی، تبلیغات و درآمد زایی و… استفاده می شود و صفحات اجتماعی و کانال های ارتباطی که به نشر علم و فرهنگ سازی و افزایش آگاهی مردم می پردازند و با شیوه صحیح مورد استفاده قرار میگرند بسیار کم هستند و نسبت به صفحات و کانال های دیگر مخاطبان کمتری دارند.

خواندن ادامه مطالب