شبکه های اجتماعی؛معضل این روزهای جامعه ایرانی

شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، گوگل پلاس و ابزارهای ارتباط جمعی نظیر وایبر، واتس اب، لاین، تلگرام و… از سالها پیش مورد استقبال بسیار زیاد کاربران ایرانی قرار گرفته است.ورود تکنولوژی ها نوین، افزایش سرعت اینترنت (البته بسیار ناچیز) و ورود تلفن های هوشمند و تبلت ها به  بازار ایران و همه گیر شدن آنها از عوامل استفاده و استقبال از این شبکه های مجازی در ایران به شمار می آیند. کشور ما از ابتدای ورود اینترنت یا کمی بعد تر از آن با نوعی سامان دهی اینترنت با نام سیستم فیلترینگ روبرو شد که شیوه بسیار غلطی از آن در حال حاظر اجرا میشود (با مقایسه سیستم فیلترینگ سایر کشورها). جوان ایرانی و قشر تحصیل کرده از کاربران این نوع شیوه های ارتباطی هستند که حتی با فیلتر برخی از این شبکه هنوز مورد استفاده چشم گیر قرار میگرند ولی متاسفانه نبود آموزش و عدم فرهنگ سازی ضربه جبران ناپذیری به بدنه فرهنگ اصیل ایرانی وارد کرده است به نوعی که حتی مکالمات روزمره کاربران را تحت تاثیر قرار داده است. البته این شبکه های اجتماعی و ابزارهای ارتباط جمعی در کل بسیار مفید هستند اما همه چیز بستگی به نوع استفاده از آنها دارد. در کشور ایران از این نوع شبکه های اجتماعی و ابزارهای ارتباطی بیشتر برای تمسخر، شایعه پراکنی، تبلیغات و درآمد زایی و… استفاده می شود و صفحات اجتماعی و کانال های ارتباطی که به نشر علم و فرهنگ سازی و افزایش آگاهی مردم می پردازند و با شیوه صحیح مورد استفاده قرار میگرند بسیار کم هستند و نسبت به صفحات و کانال های دیگر مخاطبان کمتری دارند.

در کل باید از خودمان شروع کنیم؛ نشر و باز نشر مطالب غیر مفید، تمسخر اقوام و… را باید متوقف کنیم و به خودمان، دوستان و مخاطبین این آگاهی را بدهیم که قوی ترین ابزار کشتار جمعی که مورد استفاده دشمنان فرهنگ ایرانی قرار میگیرد میتواند همین شبکه های اجتماعی باشد، باید بدانیم کشتار و هجوم فقط به قتل و غارت نیست، جامعه ای که از فرهنگ و تمدن اصیل خویش فاصبه بگیرد فرقی با مردمان جنگ زده و مورد ستم واقع شده در دیگر نقاط جهان ندارد. باید یاد بگیریم که از حق خودمان دفاع کنیم و از همه مهمتر باید نگاهی به تاریخ بیاندازیم و بدانیم که سلطه غرب و استکبار دلش که برای ما نمی سوزد هیچ، تشنه به خون ماست، همه می توانیم از این ابزار ها به نحو صحیح استفاده کنیم و فتنه شوم دشمن را خنثی نماییم.

تا به اینجا شاید خوانننده این مطالب جبهه بگیرد که چرا منفی فکر میکنبم و توهم توطئه داریم، اینکه برای هم جوک میسازیم و به هم میخندیم، اینکه دختران و بانوان سرزمین مان را مورد تمسخر قرار میدهیم و حتی به مشاهیر و بزرگانمان که میرسیم آنها را هم مورد تمسخر قرار میدهیم، اینکه شبکه های اجتماعی پر شده از مطالبی که روحیه برای خواننده نمیگذارد و حالش را خراب میکند، اینکه ویدئو ها و عکسهای جنایات، اعدام و خودکشی را هر روز بیشتر از دیروز نشر و باز نشر میکنیم و… همین ها به مرور باعث میشود که خودمان را دست کم بگیریم، باعث میشود فکر کنیم دیگران از ما بهترند و… .

آری دوستان اینها روشهای کشتار جمعی نوین هستند که هجوم آورده اند به سرزمین ما. بیایید با هم و برای هم از اینترنت، شبکه های اجتماعی، ابزار های ارتباطی و … به روش صحیح استفاده کنیم. ما هنوز گوشه هایی از تمدن و فرهنگ اصیل پارس را در خود داریم.

موارد مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =