این روزهای فازی من!

این روزها مشغول کار بر روی نظریه جدیدم که مربوط به کد نویسی فازی و ترکیبی هست کار میکنم و گاهی با خودم می گویم، کاش در دوران دبیرستان به دروس ریاضیات و فیزیک بیشتر اهمیت میدادم تا مجبور نباشم هر روز برای ساعاتی مطالب مرتبط با حوزه های مذکور را مرور کنم، البته مرور کردن بد نیست، اتفاقا خیلی خوب است مثل مرور خاطرات و روزهای خوب زندگی، مرور لحظه هایی که به بهترین حالت ممکن گذشت، این مرور لحظه ها خیلی به برنامه نویسی فازی مرتبط است، کاش میتوانستیم خاطرات را فازی مرور کنیم!

برنامه نویسی فازی!؟ دوستان اهل فن خوب میدانند چیست و برای دوستانی که میخواهند بدانند فازی یعنی دخل و تصرف در زمان و مکان یعنی حل معادلات و مسائل با استفاده از بعد چهارم (البته مفهوم بعد چهارم خیلی پیچیده تر از این است که در یک دست نوشته بگنجد)، این روزهای یک برنامه نویس با حل مسائل فازی مرور قوانین فیزیک و مطالعه فیزیک کوانتم میگذرد البته فقط همین ها نیستند دوراهی ماند یا رفتن، دوراهی پیشرفت یا سکون. کاش میشد این مسائل را هم فازی حل کرد مثلا کمی بمانم یا کمی بروم این یعنی فازی، در علم منطق فازی بحث بر سر کمیت است البته که کیفیت همیشه جای خودش را دارد.

امید این را دارم که نظریه جدیدم به زودی تکمیل شود (البته در این نوشتار به جزئیات اشاره نشد) بعد از تکمیل شاید به دست پروفسور لطفی زاده عزیز رسید و شاید پروفسور مهر تائید زدند بر سیاه مشق من .همینجا هم فازی دخل و تصرف دارد شاید پروفسور کمی خوششان بیایید، البته درک این مفاهیم برای انسان هوشمند بسیار ساده است ولی ما راجع به هوشمندی ماشین صحبت میکنیم، که اینجاست پای هوش مصنوعی به میان می آید و این یعنی کد نویسی ترکیبی. و در آخر یک تشکر از دکتر رزاق منشی عزیز استاد سالهای دور ریاضیات بنده که مفوم فازی را از ایشان فراگرفتم (یادش بخیر میگفت سلیمی! فازی یعنی کمی هوا گرم است و این را تو میفهمی ولی ماشین نه و اگر میفهمد به سختی و قوانینی که تو به ماشین می آموزی). به یاد دارم دکتر نمره پایان نامه من را که راجع به برنامه نویسی فازی و کاربرد آن در هوش مصنوعی بود را هم فازی داد، که یادم بماند با منطق فازی همه کار میتوان کرد حتی میتوان نمره داد…

نکته اینکه در اینجا منظور از فازی یعنی علم منطق فازی و مفاهیم آن است.

موارد مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 10 =