کدنویسی با طعم فلسفه و چاشنی سیاست

کد نویسی با طعم فلسفه و چاشنی سیاست، این موضوع عجیبی که امروز در این وب نوشته به آن خواهم پرداخت، شاید قبل از این کسی به این موضوع نپرداخته باشد.

روزها با خود کلنجار رفتم که چگونه منظور خود را به وسیله کلمات بیان کنم، چند صد خط کد حاصل تفکر و تجزیه تحلیل این موضوع بود و ساعت ها تفکر در پستوی خیالاتی که علم هنوز راهی به سوی آنها نگشوده است.

نمونه بارز این موضوع که کد نویسی چه ارتباطی میتواند با فلسفه و سیاست داشته باشد، کد مخربی با عنوان استاکس نت است، هم آغشته به فلسفه است و هم بوی سیاست دارد، ویروس مذکور حاصل تلاش و مهندسی متخصصان چند کشور است، که نمیخواهم به چگونه و چرای این موضوع بپردازم ولی برای من مهم فلسفه و سیاست پشت این محصول مهندسی نسبتا قوی استکبار غرب است. محصولی که خوب توانست خود را چیز بی ارزشی نشان دهد و تا عمق تاسیسات هسته ای ما نفوذ کند و حتی خساراتی هم از خود بر جای گذارد البته ناچیز، خوب حتما تا به اینجا به این موضوع پی برده اید که فلسفه پشت این موضوع دروغ نمایی و بیگناه پنداری سازندگان و فرماندهان این سلاح جنگ نرم پشت این مساله بوده است و از منظر سیاست هم کاملا مشخص است که ناتوانی استکبار غرب و شرق برای جلوگیری از دسترسی ایران به تکنولوژی هسته ای که میخواستند از طریقی دیگر اقدام به مقابله نمایند، که شکستی مفتضحانه حاصل حیله و نیرنگشان بود.

هر چه میخواستم مطلبم کمتر بوی سیاست بگیرد انگار موفق نشدم و چاشنی سیاست انگار زیاد شد!

یادی کنیم از شهید احمدی روشن و سایر دوستان که نقش بسزایی در شناسایی، کنترل و مقابله با ویروس استاکس نت داشتند.

اما بحث ما این است که چگونه میتوان فلسفه را وارد کد کرد و از آن بهره برد، با مثالی با شما همراه هستم، یک بازی شطرنج را تصور کنید که به وسیله هوش مصنوعی و دستورات منطقی قادر به رقابت با اساتید شطرنج است، خوب طبیعی است که در هر بازی استراتژی و تکنیک بازی انسان و کامپیوتر متفاوت خواهد بود، این همان فلسفه ای است که به دنبالش بودیم، فلسفه بازی انسان که حاصل تفکر، تعقل، و تجربه است ولی فلسفه بازی کامپیوتر حاصل پردازش کدهای نوشته شده، پردازش ها و تکنیک های هوش مصنوعی خواهد بود. البته میتوان به کامپیوتر دستور داد تا از هر بازی که پشت سر میگذارد یاد بگیرد و تجربه کسب کند، که اینبار باید چاشنی هوش مصنوعی و پردازش موازی زیاد شود.

امیدوارم که نوشته بنده مورد قبول شما خواننده گرامی و اساتید فن واقع شده باشد…

موارد مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 4 =