هر دم از این باغ بری میرسد!!!

روابط کشور های ایران و عربستان ( مردمان پارس و عرب) از ابتدای تاریخ تا به حال روابط نیک و صمیمی نبوده است و به هر نحوی در هر شرایط در حال جنگ و ستیز و در بهترین شرایط تهدید و… به سر برده اند. گاهی جنگ سخت و نظامی بوده و بیشتر اوقات جنگ سرد و روانی، خواه یا ناخواه روابط به سمت تیره تار شدن بیشتر میرود و این مقوله ای است که باید در مبحث جداگانه ای به آن پرداخته شود.

کشور عربستان به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند از لحاظ اقتصادی به لطف زائران مکه مکرمه و مدینه منوره و صادرات نفت دوستانی دارد در سطح منطقه و جهان، کشور های آمریکا، رژیم اشغالگر قدس، انگلیس، فرانسه و کشورهای عرب زبان منطقه از فلسطین گرقته تا بحرین و قطر. همین که این کشور دوستانی را در کنار خود میبیند باعث تقویت حس پیروزی در عرصه های سیاسی در خود میشود و همین طور که به وفور دیده ایم بیانیه پشت بیانیه و تهدید پشت تهدید از جانب کشور عربستان سعودی نسبت به ایران روانه میشود؛ البته ناگفته نماند که نه عربستان کشوری است که بتواند مقابل ایران عرض اندام کند حتی با کمک دوستانش و نه ایران کشوری است که اجازه یاوه گویی به آنها را بدهد.

در همین روزها و هفته های اخیر حوادثی در دو کشور رخ داد که موجب تشدید روابط خصمانه میان کشور ما و عربستان شد و چه خوب دوستان و دشمنان را شناختیم. بحث مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 نیز موجب شد که کشور عربستان دست به دامان آمریکا و حتی اسرائیل و سایر متحدان بشود که مبادا ایران صاحب تسلیحات نظامی هسته ای باشد و ما عقب بمانید.

وب سایت معظم ویکی لیکس در اقدامی بیش از 61 هزار سند دیپلماتیک عربستان سعودی (تا لحظه نگارش این مطلب) مبنی بر درخواست حمله نظامی به ایران از کشورهای آمریکا و سایر کشور های متحد را منتشر نموده و اعلام داشته که نزدیک به 500 هزار سند دیگر در دست انشار هست.

درحال حاضر هیچ راهی برای تأیید اعتبار این اسناد وجود ندارد اما ویکی‌ لیکس سابقه برجسته‌ای در افشای حجم وسیعی از اسناد و مدارک دولتی دارد. بسیاری از این اسناد و مدارک دارای سربرگ سبز که نشانه «پادشاهی عربستان‌سعودی» یا «وزارت امور خارجه» است، هستند.

برخی از آنها «فوری» یا «محرمانه» هستند. دست‌کم یکی از آنها مربوط به سفارت عربستان‌سعودی در واشنگتن است. اگر این اسناد و مدارک اصلی و معتبر باشند، نگاهی اجمالی به فعالیت‌های داخلی پادشاهی مبهم و پیچیده عربستان‌سعودی خواهد داشت. این اسناد و مدارک همچنین رقابت منطقه‌ای طولانی‌ مدت ریاض با ایران، حمایت عربستان از مخالفان سوری و دولت مصر و همچنین مخالفتش با تحقق توافقنامه بین‌المللی درخصوص برنامه اتمی تهران را آشکار خواهد ساخت.

اگرچه پیش از این نیز شنیده شده بود که عربستان‌سعودی از آمریکا خواسته است تا به ایران حمله کند و از ایران با عنوان توهین‌آمیز «سر مار» یاد کرده و خواستار له کردن سر مار شده بود اما این بار ویکی‌لیکس اسناد جدیدی منتشر کرده که نشان می‌دهد تنها عربستان‌سعودی نبوده که حمله به ایران را خواستار شده بود.

براساس اسناد ویکی‌ لیکس کشورهای امارات، بحرین و اردن نیز تقاضاهای مشابهی را از آمریکا مطرح کرده بودند.

خبری که دنیا را به نحوی تکان داد و امیدوارم برای آن عده از دوستانی که به سوء نیت کشور عربستان سعودی نسبت به ایران تا به حال پی نبرده بودند حال متوجه شوند که از این جماعت به ما خیر که نمیرسد هیچ باید مواظب شرّ آنها هم باشیم.

شما می توانید همه اسناد منتشر شده در وب سایت ویکی لیکس راجع به این موضوع را اینجا ببینید و بخوانید.

موارد مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + پانزده =